Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

Zomrel čestný člen SOV Ivan Mauer

Vo veku 92 rokov v pondelok 11. júna ráno v Bratislave zomrel slovenský krasokorčuliarsky odborník svetového mena a čestný člen Slovenského olympijského výboru (SOV) doc. PhDr. Ivan Mauer, CSc.

Ivan Mauer sa najprv krasokorčuľovaniu venoval ako pretekár. V rokoch 1944 – 1956 bol 12-násobný majster Slovenska a na majstrovstvách Európy 1955 v Budapešti skončil jedenásty. Ešte úspešnejší bol potom ako tréner. V Bratislave viedol od roku 1956 legendárneho Karola Divína, zakrátko dvojnásobného majstra Európy (1958, 1959) a strieborného medailistu zo ZOH 1960 v Squaw Valley, ale aj Mariána Filca (v druhej polovici 60. rokov minulého storočia bol brat nášho známeho hokejového trénera druhý najlepší pretekár v ČSSR po nedostižnom Ondrejovi Nepelovi), Ľudmilu Bezákovú, Evu Grožajovú alebo Petra Bartosiewicza.

Najväčšie medzinárodné meno si však Ivan Mauer urobil ako pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského i na Telovýchovnej škole SÚV ČSZTV v Bratislave, aj ako renomovaný vedec. Venoval sa predovšetkým skúmaniu genetických, fyziologických a biomechanických predpokladov na realizovanie náročných prvkov v krasokorčuľovaní, pričom osobitne analyzoval pohyb pretekárov vo vzduchu pri skokoch a dĺžku tohto pohybu. V tejto oblasti sa stal odborníkom svetového formátu, ktorý vyškolil stovky trénerov doma aj v cudzine, predovšetkým v Nemecku (napríklad legendárnu Juttu Müllerovú) a v Škandinávii.
Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) Ivana Mauera menovala za svojho experta, takže v zahraničí viedol množstvo vzdelávacích seminárov a prednášal na mnohých odborných konferenciách. V roku 1996 ISU ocenila jeho zásluhy v oblasti vedy a výskumu svojim najvyšším vyznamenaním – Häslerovou medailou.
V roku 2006 Slovenský olympijský výbor udelil Ivanovi Mauerovi za jeho rozsiahle zásluhy v oblasti športu Zlaté kruhy SOV a udelil mu, ako tretiemu v poradí,  čestné členstvo.

Posledná rozlúčka s Ivanom Mauerom sa uskutoční vo štvrtok 14. júna od 14:00 h na cintoríne v bratislavskom Ružinove. SOV – slovenské olympijské a športové múzeum vyslovuje úprimnú sústrasť pozostalým.


Komentáre sú uzavreté.