Marianna Némethová – Krajčírová oslavuje dnes životné jubileum

Marianna Némethová – Krajčírová, účastníčka troch olympijských hier, majsterka sveta, trénerka, slovenská gymnastka 20. storočia.

Ku gymnastike ju priviedol otec a staršia sestra Dagmar, ktorá jej bola spočiatku veľkým vzorom. Svoju športovú kariéru začala v Bratislave, kam sa s rodičmi presťahovala z Košíc a na gymnastických pódiách sa predstavila už vo veku 9 rokov.

Prvý tréner gymnastiky bol Ján Čížik, s ktorým trénovala v Slavoji Vinohrady Bratislava. Neskôr trénovala pod dohľadom Antonína Kojdeckého, Slávky Matlochovej, Vladimíra Proroka, Aleny Tintěrovej, Milady Nedavaškovej a Viery Mehešovej.

Mala len 16 rokov a stala sa najmladšou účastníčkou československej výpravy na Hrách XVIII. olympiády 1964 v Tokiu. Svojím výkonom v  tíme športových gymnastiek na čele s Věrou Čáslavskou prispela k zisku striebornej medaily v súťaži družstiev. Na majstrovstvách sveta 1966 v Dortmunde sa v súťaži družstiev pričinila o historické víťazstvo nad sovietskymi gymnastkami. Individuálne sa presadila na majstrovstvách Európy 1967, bronzové medaily získala vo viacboji jednotlivkýň a v cvičení na bradlách, štvrtá bola v preskoku a v prostných, piatu priečku obsadila v cvičení na kladine. Rovnaký strieborný olympijský úspech zaznamenala aj na Hrách XIX. olympiády 1968 v Mexiku, pričom nepopulárne štvrté miesto obsadila v pretekoch jednotlivkýň v preskoku, deviata bola vo viacboji. Na majstrovstvách sveta 1970 v Ľubľane priviedla Marianna Némethová-Krajčírová ako kapitánka družstvo Československa k bronzovým medailám. Na Hrách XX. Olympiády 1972 v Mníchove, kde ukončila športovú kariéru, v súťaži družstiev bola piata a vo viacboji obsadila 18. miesto.

Je absolventka Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave a v športovej gymnastike pokračovala ako trénerka. Takmer dvadsať rokov trénovala mladé talenty, v Bratislave vychovala niekoľko reprezentantiek, trénerstvo si vyskúšala aj v zahraničí, V súčasnosti opäť pomáha vychovávať mladé gymnastické talenty na Slovensku. V roku 2016 získala ako siedma v poradí zo slovenských športovcov ocenenie Športová legenda.

Striebornú olympijskú medailu z Mexika spolu s medailami z majstrovstiev sveta a Európy, dokumentmi a predmetmi z aktívnej športovej činnosti darovala SOV – Slovenskému olympijskému a športovému múzeu v roku 2002.