Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

Legendárny hokejista a čestný člen SOV Jozef Golonka oslávil 6. januára osemdesiatku

V sobotu 6. januára sa dožíva 80. narodenín jeden z najlegendárnejších slovenských športovcov – bratislavský rodák, populárny hokejový búrlivák Jozef Golonka. Jedna z najvýznamnejších osobností histórie slovenského ľadového hokeja aj športu má v zbierke aj dve olympijské medaily – striebro z Grenoblu 1968, kde bol kapitán tímu ČSSR a bronz z Innsbrucku 1964
Na ZOH 1968 v Grenobli Golonka ako kapitán priviedol tím ČSSR k striebru, aj k víťazstvu 5:4 nad dovtedy suverénnym tímom ZSSR. Na snímke z tohto zápasu radosť Golonku z gólu a smútok obrovitého obrancu Ragulina. FOTO ARCHÍV

Člen štyroch siení slávy (medzinárodnej federácie IIHF od roku 1998 a slovenského hokeja od roku 2002, plus českého a nemeckého hokeja) štartoval na ZOH dovedna trikrát, v Squaw Valley 1960 bol člen štvrtého družstva ČSR. Jozef Golonka bol dlhší čas členom Slovenského olympijského výboru ako osobnosť, od lanského novembra je čestným členom SOV. Je nositeľ vysokých štátnych vyznamenaní, ale aj Zlatého odznaku SOV (od roku 2016) a Strieborných kruhov SOV (od roku 2003).

Jozef Golonka (vpravo) spolu s ďalším legendárnym útočníkom Slovana i reprezentácie Jánom Starším. FOTO ARCHÍV

Charizmatický hokejový stredný útočník bol aj nádejný tenista, ktorý v roku 1956 vyhral Pardubickú juniorku. Ale napokon sa naplno venoval hokeju. V reprezentačnom drese Československa odohral Jozef Golonka 134 zápasov a strelil v nich 82 gólov, čo bol dlhé roky historický rekord Slováka v reprezentácii (či už federálnej, alebo slovenskej) , ktorý prekonal až na sklonku svojej reprezentačnej kariéry Miroslav Šatan.
Golonkovi však súdené dočkať sa na vrcholných podujatiach zlatej medaily. K striebru a bronzu zo ZOH 1968, resp. 1964, na ktorých boli hokejové turnaje zároveň svetovými šampionátmi, pridal ďalšie tri strieborné (1965, 1966, 1967) a dve bronzové medaily (1959 a 1969) zo samostatných majstrovstiev sveta. Na MS 1965 v Tampere bol najproduktívnejší hráč šampionátu.
V I. československej lige odohral Jozef Golonka 330 zápasov, v ktorých nastrieľal 298 gólov. V sezóne 1960/61 bol kráľom strelcov. Dlhé roky (od 1955 do 1969, s dvojročnou prestávkou, keď vojenčil v Dukle Jihlava) hrával za Slovan Bratislava. Klub zo slovenskej metropoly nepretržite patril do čs. klubovej špičky, ale prischol mu titul korunného princa ligy. Majstrovského titulu sa Golonka ako hráč nedočkal. V rokoch 1969 – 1972 pôsobil v západonemeckom SC Riesersee a kariéru zakončil v I. SNHL v tíme Lokomotívy Bučiny Zvolen, kde hral v rokoch 1972 – 1975).

Po skončení kariéry sa Jozef Golonka stal úspešným trénerom, ktorý tímy Rieserssee aj Kolína nad Rýnom priviedol v NSR k majstrovskému titulu. Trénoval viacero klubov doma (i Slovan Bratislava) aj v zahraničí a viedol reprezentáciu ČSSR do 20 rokov, ČSSR B, i reprezentačný tím Slovenska.

Autor: Ľubomír Souček

Komentáre sú uzavreté.