Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

Legendárny futbalový brankár Anton Švajlen, strieborný z OH 1964, oslávil v nedeľu osemdesiatku

BRATISLAVA 1. decembra (sou) V nedeľu 3. decembra oslávil osemdesiatku bývalý legendárny futbalový brankár a člen strieborného tímu z OH 1964 v Tokiu Anton Švajlen. Rodák zo Solčian je veľmi významná postava nášho olympijského hnutia – čestný člen Slovenského olympijského výboru (SOV, od roku 2008), bývalý dlhoročný predseda Olympijského klubu Košice (v súčasnosti už čestný predseda) aj Združenia olympijských klubov SR, držiteľ Zlatých kruhov SOV (2003), výročnej trofeje Medzinárodného olympijského výboru “Storočnica olympijských hier” (1996), najvyššieho slovenského ocenenia za celoživotné vystupovanie v duchu fair play – Ceny Jana Popluhára (2010), aj Zlatého odznaku SOV (2011). Je aj držiteľ Zlatého odznaku SFZ a najvyššieho futbalového ocenenia za fair play – Ceny Ivana Chodáka.

Futbalovú kariéru začal Anton Švajlen v Topoľčanoch, potom hrával za Trenčín, Prievidzu a vrchol slávy dosiahol ako brankár VSS Košice. V najvyššej čs. súťaži debutoval v sezóne 1959/60 a celkove v nej za 14 sezón odchytal 334 duelov (z toho 214 v sérii bez striedania!) Tím VSS, ktorého bol neoddeliteľnou súčasťou, skončil vo federálnej lige raz druhý a dvakrát tretí.

Za olympijský výber ČSSR nastúpil Anton Švajlen päťkrát (na OH v Tokiu proti Brazílii) a za B-tím ČSSR trikrát, v A-tíme sedel počas viacerých medzištátnych zápasov na lavičke ako náhradník. Urastený brankár bol nočnou morou nielen pre súperových hráčov v poli, ale aj pre gólmanov na opačnej strane ihriska, pretože zvykával kopať jedenástky. V reprezentačnom drese síce neskóroval, ale v lige strelil 11 gólov, z toho päť v sezóne 1964/65.

V Košiciach sa Anton Švajlen stal ozajstnou športovou ikonou a po zápasníkovi Mikulášovi Athanasovovi prebral pozíciu lídra olympijského hnutia v druhom najväčšom slovenskom meste. Olympijský klub (OK) Košice sa pod jeho vedením zaradil medzi najaktívnejšie regionálne olympijské kluby na Slovensku. K športu Anton Švajlen priviedol aj svojho syna Ľubomíra Švajlena, ktorý sa ako hádzanársky brankár zúčastnil na dvoch OH. Predčasom o Antonovi Švajlenovi dlhoročný tajomník Olympijského klubu Košice Marián Kafka napísal knihu “Sedem vyznaní futbalového kapitána”, ktorú pokrstili v Švajlenových rodných Solčanoch.

Časť svojej športovej výstroje z OH 1964 v Tokiu venoval Anton Švajlen do zbierok SOV – Slovenského olympijského a športového múzea.

Slovenský olympijský výbor jubilantovi srdečne blahoželá!

Autor: Ľubomír Souček

Foto: SOV – SOŠM

Komentáre sú uzavreté.