Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

SOV – Slovenské olympijské a športové múzeum otvorilo v Múzeu mesta Bratislava výstavu Nájdi si svoje hobby!, potrvá do 8. októbra

BRATISLAVA 7. septembra (SOV) – Vo štvrtok 7. septembra vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislava slávnostne otvorili výstavu Slovenského olympijského výboru  – Slovenského olympijského a športového múzea (SOV – SOŠM) s názvom „Nájdi si svoje hobby!“ a s podtitulom „Olympijské a športové zberateľstvo na Slovensku“. Vo výstavných priestoroch Múzea mesta Bratislava pri Starej radnici bude výstava verejnosti prístupná celý mesiac, až do 8. októbra 2017, v čase od 10:00 do 17:00 hod.

Prezident SOV Anton Siekel v príhovore na vernisáži výstavy prezradil, že jeho prvá skúsenosť s olympijským hnutím – konkrétne s olympijskými hrami – sa tiež viazala k zberateľstvu. V detstve zbieral známky a práve cez olympijské sa dozvedal čosi o svete okolo piatich kruhov. „Stále mám odložené moje detské albumy so známkami, ale dnes sa venujem zbieraniu hokejových dresov. Nech je dôvod, prečo človek niečo zaujímavé zbiera, akýkoľvek, obohacuje ho, pretože ho to vedie, aby sa o objekte svojho záujmu dozvedel čo najviac. A obohacuje to aj jeho okolie,“ povedal a ocenil organizátorov za veľký kus práce, ktorý vykonali s nadšením pre zberateľstvo.

Prezident SOV Anton Siekel pri otváraní výstavy SOV - SOŠM Nájdi si svoje hobby! FOTO JÁN SÚKUPPrezident SOV Anton Siekel pri otváraní výstavy SOV – SOŠM Nájdi si svoje hobby! FOTO JÁN SÚKUP

Cieľ výstavy je predstaviť verejnosti široký záber špecifického druhu zberateľstva na Slovensku, ktorý má silnú tradíciu a dosahuje vo svetovom zberateľstve veľmi cenné úspechy najmä v oblasti filatelie a odznakov. Slovenskí zberatelia nielenže získavajú najvyššie ocenenia na svetových výstavách, ale sú prizývaní aj ako komisári výstav, či hodnotitelia. “Toto nie je súťažná výstava. Chceme ňou upútať aj mladšiu generáciu a podnietiť ju k zbieraniu zaujímavých športových artefaktov a memorabílií. Okrem najvýznamnejších športových zberateľov z oblasti známok, odznakov či mincí sme objavili aj tých menej tradičných,” uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľka SOV – SOŠM Zdenka Letenayová.

Riaditeľka SOV - SOŠM Zdenka Letenayová a predseda SSOSŽ Branislav Delej na tlačovej besede pre otvorením výstavy. FOTO TASR/PAVEL NEUBAUERRiaditeľka SOV – SOŠM Zdenka Letenayová a predseda SSOSŽ Branislav Delej na tlačovej besede pre otvorením výstavy. FOTO TASR/PAVEL NEUBAUER

Predseda Slovenskej spoločnosti olympijských a športových zberateľov (SSOŠZ) Branislav Delej na tlačovke ocenil SOV – SOŠM za zorganizovanie tejto výstavy. “Pre viacerých slovenských amatérskych zberateľov je to prvá možnosť vystaviť svoje rozmanité zbierky doma. Aj pre tých, ktorí nosia zlaté medaily z rôznych medzinárodných súťaží,” uviedol.

Hlavná organizátorka výstavy konštatuje: “Na výstave si každý nájde svoju špecifickosť. Sú tam vystavené medzinárodne oceňované filatelistické exponáty, úžasná odznaková zbierka Branislava Deleja a ďalších zberateľov či už olympijských, alebo monotematických odznakov z rôznych športov, unikátne tenisové rakety Jozefa Cillera, artefakty týkajúce Martiny Moravcovej, Věry Čáslavskej, Edmunda Hillaryho a ďalších významných športovcov, futbalové suveníry z pozostalosti legendárneho brankára Viliama Schrojfa, autogramy významných športových osobností a iné exponáty. Teší ma, že medzi vystavovateľmi sú aj významní slovenskí olympijskí funkcionári.”

Pri zbierke odznakov Pavla Königa (v strede) v debate známi olympionici Mária Mračnová a Anton Urban. FOTO JÁN SÚUKUPPri zbierke odznakov Pavla Königa (v strede) v debate známi olympionici Mária Mračnová a Anton Urban. FOTO JÁN SÚKUP

Na výstave Nájdi si svoje hobby! prezentuje svoje exponáty rozmanitých artefaktov dovedna 19 individuálnych vystavovateľov zo Slovenska – Velimir Adžič, Igor Banás, Jozef Ciller, Ján Dobrovolský, Branislav Delej, Anton Gajdoš, Pavel König, Zdenko Kríž, Marián Linder, Mária Mračnová, Vladimír Miller, Michal Mlynár, Michal Nedeľka, Juraj Schrojf, Peter Osuský, Ervín Smažák, František Sopko, Ľubomír Souček a Peter Špilák. Časť svojich zbierok – najmä olympijských maskotov či olympijské  pochodne – na nej vystavuje aj SOV – Slovenské olympijské a športové múzeum.

Ján Zachara na tlačovej besede. FOTO JÁN SÚKUPJán Zachara na tlačovej besede. FOTO JÁN SÚKUP

Na záver vernisáže výstavy “Nájdi si svoje hobby” zablahoželal prezident SOV Anton Siekel najstaršiemu slovenského olympijského víťazovi Jánovi Zacharovi (triumfoval v boxe na OH 1952 v Helsinkách) k jeho nedávnym 89. narodeninám, a odovzdal mu darčekový kôš. Ján Zachara je dlhodobo veľký podporovateľ aktivít SOV – Slovenského športového múzea.

Autor: Ľubomír Souček

Komentáre sú uzavreté.