Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

Nová výstava v Kremnici

SOV – Slovenské olympijské a športové múzeum pripravilo v priestoroch Stálej expozícii dejín lyžovania na Slovensku v Kremnici novú výstavu “Z histórie lyžiarskej obuvi”. Výstava prináša stručný prehľad vývoja lyžiarskej obuvi doplnený o množstvo ukážok lyžiarskych topánok zo zbierok SOV – SOŠM.

Pohyb na lyžiach bol spočiatku hlavne chôdza alebo beh na lyžiach.  Preto sa spočiatku používali klasické topánky Prvé lyžiarske viazania vyhovovali každému druhu obutia lyžiarov. V roku 1894 vyrobil Nór F. Huifeldt prvé viazanie s kovovými čeľusťami. Takéto viazania si už vyžadovali špeciálne zhotovenú obuv. V 20-tych rokoch 20. storočia sa začali viac rozvíjať zjazdové disciplíny, ktoré vyžadovali oveľa pevnejšie spojenie topánky a lyže. Tomu sa prispôsobovalo aj viazanie a postupne aj topánky.

Začiatkom 30-tych rokov bolo skonštruované viazanie Kandahar (lankové viazanie  s napínačom na topánku, vybavené bočnými háčikmi na pevnejšie upnutie topánky). Od toho času sa viazania delia na zjazdové a bežecké. Aj lyžiarske topánky sa začali špecializovať na zjazdové, bežecké a skokanské v závislosti na špecializácii lyžiarskych disciplín v 30-tych rokoch 20. storočia.

Komentáre sú uzavreté.