Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

Pred 90 rokmi sa narodil tréner Michal Vičan

26. marca sme si pripomenuli 90. výročie narodenia strojcu najväčšieho úspechu v histórii Slovana Bratislava i celého česko-slovenského klubového futbalu Michala Vičana.

Pred deväťdesiatimi rokmi, 26. marca 1925, prišla v Hlohovci na svet jedna z najvýznamnejších osobností histórie slovenského a česko-slovenského futbalu. Michal Vičan sa zapísal do dejín ako vynikajúci hráč i tréner. Patril k stabilným pilierom obrany slávneho povojnového mužstva ŠK Bratislava, ktoré sa o niečo neskôr už pod zmeneným názvom stalo trikrát po sebe majstrom Česko-Slovenska. Vičan bol aj kapitánom Slovana Bratislava a v šiestich prípadoch i reprezentačného A-tímu. Predstavoval záruku spoľahlivosti, bojovnosti a poctivo odvedenej hry. V belasom drese odohral 13 sezón a stal sa tak symbolom klubovej vernosti. Poctivú prácu odvádzal a vyžadoval aj neskôr ako tréner. Trénerstvu sa učil od úplných základov, prvoligové mužstvo prevzal až po ôsmich rokoch strávených v kluboch hrajúcich nižšie súťaže. Na jar 1968 sa ako tréner vrátil do Slovana Bratislava, s ktorým dosiahol najväčší úspech slovenského i česko-slovenského klubového futbalu. Slovan priviedol po finálovom víťazstve nad FC Barcelona k zisku Pohára víťazov pohárov. Nikomu inému z bývalého Česko-Slovenska sa nepodarilo so svojím mužstvom vyhrať niektorý z európskych pohárov. Zapísal sa i do dejín poľského futbalu, o čom svedčia dva tituly majstra Poľska s Ruchom Chorzów a účasť vo štvrťfinále Pohára UEFA a Pohára európskych majstrov. Výborné výsledky dosiahol aj v Grécku. Futbalu rozumel, žil preň celým srdcom a zostal pri ňom až do predčasnej smrti 27. januára 1986. Jeho veľké úspechy však už navždy zostanú zapísané v histórii Slovana i slovenského futbalu.

Slovenské olympijské a športové múzeum vlastní jeho športovú pozostalosť. Medzi inými sa v nej nachádza lopta zo slávneho zájazdu ŠK Slovan do Mexika v roku 1948. Túto loptu a mnoho iných zaujímavých predmetov zo zbierok SOŠM si budete môcť pozrieť na pripravovanej výstave „30x o športe“ v septembri tohto roku v Múzeu mesta Bratislavy.

autor: SOŠM, Tomáš Černák

Komentáre sú uzavreté.