Múzeum Telesnej Kultúry

AKTUALITY

Múzeum prežitých emócií, alebo muzeálne športové artefakty v podobe pútavej publikácie

SZTK – Múzeum telesnej kultúry v SR vydalo k tohtoročnému 25-ročnému jubileu svojej existencie s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pozoruhodnú a výtvarne pôsobivo spracovanú publikáciu s názvom „Múzeum prežitých emócií“. Jej krst sa konal v stredu 27. októbra v Apponyiho paláci v Bratislave. V brožúre ožívajú silné športové príbehy slovenských osobností, z ktorých mnohé sa presadili až k najcennejším medailám a trofejam (na olympijských hrách či majstrovstvách sveta a Európy), ale čitateľ sa zoznámi aj s rozmanitými aktivitami SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR počas 25 rokoch jeho existencie.

Publikáciu „Múzeum prežitých emócií“ s rozsahom 72 plnofarebných strán formátu, ktorá vychádza v náklade 500 výtlačkov, zostavila riaditeľka múzea Zdenka Letenayová a pútavo ju zalomil Peter Buček. Dobové fotografie našich športových osobností a textové informácie o nich veľmi zaujímavo doplnili umeleckým fotografickým stvárnením artefaktov z cenných zbierok múzea s využitím živých modelov Lucia Flendrovská a Anton Karpita. Celá publikácia svojím zameraním aj výtvarným vyznením predstavuje svojím spôsobom priekopnícky počin.

Olympijské medaily zlatého krasokorčuliara Ondreja Nepelu, strieborných gymnastky Mariky Némethovej-Krajčírovej a volejbalistu Jozefa Labudu, i bronzového hokejistu Františka Gregora, „zlaté“ rukavice boxera Jána Zacharu z OH 1952 v Helsinkách, „zlatá“ loď vodnoslalomárskych trojnásobných olympijských šampiónov Petra a Pavla Hochschornerovcov zo Sydney 2000, drevená raketa tenisového olympijského šampióna zo Soulu 1988 Miloša Mečířa, dúhové tričko a zlatá medaila majstra sveta cyklistického velikána Antona Tkáča, oblečenie, v ktorom si plavkyňa Martina Moravcová preberala dve strieborné medaily na OH 2000, hokejky brankárskej legendy Vlada Dzurillu, krasokorčuliarske odevy bronzového medailistu zo ZOH 1984 v Sarajeve Jozefa Sabovčíka, dres a tenisky bronzového zápasníka Jozefa Lohyňu z OH 1988, rukavice, čiapka i palice bronzového biatlonistu Pavla Hurajta z Vancouvru 2010, plaketa Viliama Schrojfa pre najlepšieho brankára svetového futbalového šampionátu 1962 v Čile, album fotografií prvého zápasníckeho olympijského medailistu zo Slovenska Jozefa Herdu, dres a zlatá medaila hádzanárskeho majstra sveta Martina Gregora, tretry atlétky Evy Gleskovej, olympijská vlajka s množstvom cenných autogramov hviezd z OH 1968 v Mexico City z pozostalosti rozhlasového reportéra Gaba Zelenaya, tréningový bicykel cyklistickej legendy Vlastimila Ružičku, certifikát o prvom výstupe slovenských horolezcov na Mt. Everest – to sú niektoré z artefaktov v zbierkach SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR, ktoré v publikácii pripomínajú veľké prežité emócie.

S trochou nadsádzky sa dá povedať, že publikácia, ktorá zaujímavým a netradičným spôsobom približuje cenné predmety zo zbierok SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR, virtuálne nahrádza jeho neexistujúce stabilné výstavné priestory. Pre svoje tematické výstavy SZTK – MTK v SR pravidelne využíva priestory Mestského múzea v Bratislave a dlhodobo priestory v stálej expozícii histórie lyžovania na Slovensku v Informačnom centre mesta Kremnica. Touto publikáciou však SZTK – Múzeum telesnej kultúry v SR takpovediac opúšťa kamenné priestory muzeálnych budov.

Autor:  Ľubomír Souček, manažér mediálnej komunikácie Slovenského olympijského výboru, člen Vedeckej rady múzea

Komentáre sú uzavreté.